Šijeme dekorační polštáře podle vlastní fantazie

Dekorační polštáře podle vlastní fantazie Dekorační polštáře jsou nepostradatelným doplňkem každé pohovky, každého křesla či židle. N...

Dekorační polštáře podle vlastní fantazie

Dekorační polštáře jsou nepostradatelným doplňkem každé pohovky, každého křesla či židle. Neplní však pouze funkci praktickou, ale svou barvou, tvarem a vzorem také důležitý účel estetický. Polštáře různých tvarů a velikostí interiér zajímavě doplňují a „dotahují“. K jejich výrobě můžeme použít jak netradiční textilie, tak menší zbytky dekoračních látek, které dosud zahálely ve skříni a různě je nakombinovat. Jednotlivé dekorační polštáře můžeme od sebe odlišit různými způsoby zapínání (na knoflíky, tkaničky apod.) nebo je doplnit vsadkami, tak jako u těch, které jsem před časem ušila pro naši chaloupku.

Upozornění! V návodech nejsou uvedeny přídavky na švy a lemy. Na lemy a obruby přidejte 1,5 – 2cm, na švy 1 cm. Neuvádím také potřebné začišťování okrajů „entlem“, které beru jako samozřejmost a jejichž uvádění by zbytečně návody prodlužovalo.

Čtvercový dekorační polštář 40x40 se vsadkou

Čtvercový dekorační polštář 40x40 cm se vsadkou
Čtvercový dekorační polštář 40x40 cm se vsadkou

Velikost polštáře: 40 x 40 cm
  Materiál:
 • 2 ks 40x40 cm vzorované plátno
 • 1 ks 40x40 cm vzorované plátno (stejné nebo i jiné) na vsazovaný pootočený čtverec
 • 1 ks 40x40cm a 1ks 20x20 cm režné (např. bílé) plátno
 • 4 knoflíky
 • výplň polštáře
(Pozn.: Na lemy a obruby přidejte 1,5 – 2cm, na švy 1 cm.)

Střih na dekorativní polštář 40x40 cm

Návod na šití čtvercového dekoračního polštáře:

Ozdobný vzorovaný lem je široký 9 cm, z rubové strany je na zpevnění podšitý režným plátnem (můžete asi použít i pevnější nažehlovací vlizelín). Na lemu ve středech stran vyšijeme 4 knoflíkové dírky. Lem vsadíme a všijeme mezi vzorovaný (=zadní díl) a režný (bílý) (=přední díl) čtverec velikosti 40x40 cm. Polštář otočíme, vyplníme a otvor zašijeme. Vsadku začistíme (můžeme opět vyztužit vlizelínem) a obroubíme. Do rohů vsadky (na líc) našijeme knoflíky a přichytíme na polštář.
Tip: pokud vsadku ušijeme oboustrannou z různých látek (a na obě strany přišijeme knoflíky), můžeme podle chuti vzhled polštáře měnit.


Obdélníkový dekorační polštář

obdélníkový polštář
Obdélníkový dekorační polštář

Velikost polštáře: 40 x 34 cm
  Materiál:
 • 2ks 40x34 cm nebo 1ks pruh 34x80 cm základní látky přeložený na půl (u mne pruhovaná látka)
 • 1ks 25x34 cm látky na klopu (u mne bílá)
 • vlizelín
 • 3 knoflíky

Návod na šití obdélníkového dekoračního polštáře:

Základní látku sešijeme líc/líc na bocích a u dna.a otočíme lícem ven.
Látku na klopu vyztužíme zažehlovacím vlizelínem. Vyztuženou klopu přeložíme napůl líc/líc, tak aby nám vznikl pruh o velikosti 12,5x34 cm, který na krátkých bocích sešijeme. Otočíme lícem ven a vyšijeme do ní 3 podélné knoflíkové dírky v následujících rozestupech: 6 cm od okraje – střed 1. dírky – 11 cm mezera – střed 2. dírky – 11 cm mezera – střed 3. dírky - 6 cm k okraji.
Hotovou klopu nyní přiložíme líc/líc k zadní straně polštáře a k zadnímu dílu přišijeme, ponecháme jen malý otvor, kterým polštář naplníme. Potom šev došijeme a klopu překlopíme tak aby byly švy skryty pod klopou. Podle klopy si vyznačíme na základní látce místa pro přišití knoflíků a knoflíky přišijeme a klopu přichytíme. Rukou můžeme jemným skrytým stehem klopu na bocích přichytit k základní látce, aby neodstávala.


Čtvercový polštář 40x40 s okrajem z překládaných pruhů

čtvercový dekorační polštář 40x40 cm

Velikost polštáře: 40x40 cm
  Materiál:
 • 1 ks 40x40 cm a 4 ks 12x40 cm základní látky (u mne jednobarevná)
 • 1 ks 40x40 cm doplňkové látky (u mne pruhovaná)
 • 4 knoflíky
 • vlizelín
 • výplň polštáře
(Pozn.: Na lemy a obruby přidejte 1,5 – 2cm, na švy 1 cm.)

Návod na šití dekoračního polštáře:

Všechny čtyři pruhy o velikosti 12x40 cm vyztužíme pomocí nažehlovacího vlizelínu. Pruhy přeložíme na polovinu (rub na rub) tak, aby nám vznikly čtyři pruhy, oboustranně lícové, o velikosti 6x40 cm.
Tyto čtyři pruhy položíme na lícovou stranu zadního čtverce 40x40 tak, aby se střídavě konce pruhů křížily jednou nahoře a jednou dole. Na tuto vrstvu ještě položíme lícem dolů (tedy směrem k líci zadního čtverce) čtverec doplňkové (středové) látky a všechny vrstvy dobře sešpendlíme.
Tyto 3 vrstvy pevně sešijeme. (Můžeme i nejdříve přišít pruhy k zadnímu čtverci a pak teprve přišít středový čtverec. Jen pozor, aby švy pěkně seděly na sobě.
V každém případě ponecháme na boku malý otvor pro naplnění výplní, který následně také zašijeme. Pruhy v místě překladů spojíme/dozdobíme pomocí knoflíků.
(Pozn.: pruhy mohou být pochopitelně i širší, než 6x40 cm, záleží jen na Vás, jak zapojíte svou fantazii a kolik máte k dispozici materiálu.)

PS: Omlouvám se za horší kvalitu fotografií. Neměla jsem při ruce kvalitní foťák. Pokusím se dodatečně nafotit lépe.

Další návody na šití:
Návod na penál na pastelky nabo fixy

Mohlo by Vás také zajímat

0 komentářů

Flickr Images