Provětrávané fasády různých tváří

Fasáda může domu významně prospět, ale také uškodit. Je vhodné proto vybrat správný materiál nebo jejich kombinaci. V dnešní době je nabídk...

Fasáda může domu významně prospět, ale také uškodit. Je vhodné proto vybrat správný materiál nebo jejich kombinaci. V dnešní době je nabídka fasádních obkladů velmi široká. K tradičním materiálům přibily i moderní fasádní obklady. Jak si ale vybrat ten nejvhodnější?Každá fasáda musí v první řadě splňovat požadavky na ochranu obvodové konstrukce. Moderní materiály zpravidla vynikají nad klasickou omítkou minimálními nároky na údržbu.
Důležité je však také estetické hledisko. Vhodná kombinace barev, formátu i materiálu fasádního obkladu výrazně vylepší celkový vzhled fasády. A nemusí se jednat o novostavbu. Starší dům může nová a vhodně zvolená fasáda změnit k nepoznání.
Je potřeba zvážit vhodnou kombinaci barev a typu materiálu. Zpravidla se doporučuje použití jednoho hlavního materiálu a maximálně dvou doplňkových.

V současnosti je nabídka fasádních obkladů opravdu široká. Z klasických obkladů jsou to materiály kamenné, dřevěné i kovové. K nim se přidávají materiálu 21.století, jako dřevoplast, plast, silikát a další různé sloučeniny s vylepšenými konstrukčně-technickými a také ekologickými vlastnostmi.
Nejstarším a generacemi ověřeným materiálem je dřevo. Dřevěné fasády dodávají domu nezaměnitelný vzhled, působí teplým a pozitivním dojmem. Nároky na údržbu dřevěné fasády jsou vždy závislé na druhu použitého dřeva. Exotické dřeviny nebo tepelně upravené dřeviny nepotřebují pro zachování dlouhé životnosti pravidelné ošetření impregnací. U běžných evropských dřevin se pravidelnému natírání nevyhnete. Dřevěné fasády z odolných dřevin bez ošetření postupně šednou – získávají „stříbrnou patinu“. Většinou se jedná o provětrávané fasády.Modernějším materiálem jsou fasády z wpcDřevoplastové fasády, který využívají předností obou svých vstupních surovin – dřeva a plastu. Díky plastové složce jsou tyto fasády rozměrově stabilnější, odolnější a stálobarevné. Dřevo pak dodává materiálu přírodní vzhled a pevnost. Stejně jako dřevěné fasády i dřevoplastové (wpc) fasádní obklady se dodávají jako prkna. 

Foto: Cembrit a.s.


Moderními fasádami jsou například také vláknocementové fasádní desky (např. Cembrit), které mají své zbarvení přímo v hmotě a na povrchu je částečně průhledná glazura. I tento materiál je vysoce odolný proti vlhkosti, UV záření a nečistotě. Fasáda má bez ohledu na počasí stále stejný matný vzhled. I tyto fasády jsou zpravidla odvětrávané a skvěle se vzhledově doplňují s hřejivou dřevěnou fasádou.

Dřevěné, dřevoplastové i vláknocementové fasádní obklady mají tu výhodu, že se vytvářejí provětrávané fasády.

Ať již zvolíte jakýkoliv dostupný materiál, dbejte na to, aby fasáda zapadla do svého okolí. Dům, zahrada případně i širší okolí by měli tvořit harmonický celek.

Foto: Vetedy Group, Fasády & Terasy s.r.o., Cembrit a.s.


Mohlo by Vás také zajímat

0 komentářů

Flickr Images