Dřevěné terasy 2 – Druhy dřevěných teras podle způsobu montáže

Dřevo je „klasickým“ povrchem pro terasy a plochy kolem bazénů. V tomto příspěvku k tématu Dřevěné terasy se zaměříme na rozdělení dřevěn...

Dřevo je „klasickým“ povrchem pro terasy a plochy kolem bazénů.
V tomto příspěvku k tématu Dřevěné terasy se zaměříme na rozdělení dřevěných teras z pohledu způsobu, jakým jsou instalovány.

Dřevěné terasy s tzv. viditelným uchycením

Viditelné uchycení neboli viditelný spoj – tím je označena „klasická“ montáž, kdy se terasové prkno přišroubuje k podkladu z vrchu. Na šíři prkna se používají dva vruty, u tvrdších dřevin je nutné předvrtání prkna. Výsledkem je, že jsou na výsledné terase vidět pravidelné, opakující se řady hlaviček vrutů.
Viditelné uchycení je jedinou možnou variantou u všech méně stabilních dřevin, které výrazněji mění svůj objem vlivem změn vlhkosti okolí. Pokud byste je totiž chtěli připevnit některých ze skrytých spojů, hrozilo by uvolnění prkna při větším seschnutí.

Dřevěná terasa s viditelným uchycením

Dřevěné terasy se skrytým uchycením z boku prkna

Z tzv. „skrytých spojů“ častější je spoj pomocí spojek vkládaných do drážek v boku prkna. Tyto spojky (nazývané též „klipy“), jsou pak přivrtány k podkladnímu hranolu a drží tak prkno na svém místě. Povrch prkna tedy vůbec není narušen vrtáním a nevzniknou tak žádné třísky způsobené porušením povrchu. Dřevěná terasa s bočním uchycením je krásně esteticky i pocitově „čistá“ - bez rušících hlaviček vrutů. Klipy však můžete zahlédnout v mezerách mezi prkny.
Dřevěné terasová prkna bývají pro tento typ spoje zpravidla již připravená od výrobce. Drážka bývá po celé délce (boku) terasového prkna.
Pro tento typ uchycení dřevěné terasy je nutné již pečlivěji volit materiál. Využívají se buď stabilní tropické dřeviny (Teak, Ipe, Merbau, Cumaru) nebo tepelně upravené dřevo evropských dřevin (Thermojasan nebo Thermoborovice).

 

Dřevěné terasy s neviditelným uchycením Softline®

Unikátním je řešení skrytého spoje vespod prkna, které vyvinula společnost Vetedy Group. Tento patentovaný systém neviditelného uchycení Softline® nabízí velmi přesnou a snadnou montáž. Klipy jsou přichyceny k hranolu a na ně jsou nasazena terasová prkna, která mají už od výrobce přesně vyfrézované drážky na spodní straně. Spojky jsou tak úplně skryté pod prkny. Navíc dochází i k izolaci prkna od hranolu a tím se prodlužuje životnost dřevěné terasy.
Stejně jako u skrytého „bočního“ spoje, i u dřevěných teras se systémem Softline® je povrch krásně hladký a bez třísek a můžete po něm chodit i zcela na boso.
Pro tento systém uchycení se pochopitelně musejí také využívat pouze stabilní dřeviny – jako Teak, Ipe, Merbau či Padouk.  

Foto: Vetedy Group

Další související články v Blogu na téma Terasy:
Dřevěné terasy 3 - Dřeviny

Mohlo by Vás také zajímat

0 komentářů

Flickr Images